Prof. Dr. Mehmet Turgut, 9.Karadeniz Hematoloji Kongresi’ndeki Gelişmeleri Paylaştı

Prof. Dr. Mehmet Turgut

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi

Hematoloji Bilim Dalı

Karadeniz Hematoloji Derneği Başkanı

  1. Karadeniz Hematoloji Kongresi

Kongre süreci ve sunumlar hakkında bilgi verebilir misiniz?

Kongremizin gayet başarılı geçtiğini düşünüyorum. 9. Kongremizi yaptık diyebilirim. Yani çok çok uzun günlere yayılmış bir toplantı da değil, daha kısa bir toplantı. Daha kompakt tedavi konularını büyük bir özenle seçtik, daha güncel, pratiğe uygun olsun istedik. Yani ilgili hekimlerin faydalanması açısından daha yararlı olacağını düşünüyoruz. Hem sosyal programı hem bilimsel programı ön planda olan çok güzel bir toplantı. Güncel gelişmeleri paylaştık, yani tüm dünyada bu konuda yapılmış çalışmaların özetleri, pratik yaklaşımlar anlatıldı. Ben çok başarılı bir kongre olduğunu düşünüyorum.

Katılımdan memnun musunuz?

Katılımdan çok memnunum. 300’e yakın katılım oldu. Daha büyük katılımlarda genellikle programı organize etmek, bu grupları organize etmek daha güç oluyor. Onun için çok daha büyük organizasyonlar gerekiyor. Yani 200 ila 300 arası sayı bizim için çok yeterli.

Sunumlarda en dikkat çekici konu ne oldu?

Tüm konuları yani pratik yapan hekimlerin (hematoloji pratiği) ilgilendiği tüm konuları aşağı yukarı kavramaya çalıştık. Zaten bu kongrelerle tüm bilgilerini tamamen buradan almaları söz konusu değil. Burada temel bilgileri, güncel gelişmeleri paylaşıyoruz. Meslektaşlarımın da bildiği gibi hekimler devamlı update olmak zorunda, belli bir oranda diğer meslek gruplarının aksine kendini geliştirme ve okuma zorunluluğu var. Bu nedenle burasını sadece onlara bir yol gösterici gibi hatırlatıcı gibi düşünmek gerekiyor. O nedenle bütün güncel yani günlük pratikte karşılaşılan hastalıklarla ilgili çözümleri işlemeye çalıştık.

Dernek olarak önümüzdeki dönemde yapılacak etkinlikler neler?

Bizler dernek olarak bu ana kongremiz dışında da hem bölgemizdeki dahiliye hekimlerini, hematologları, hatta aile hekimi arkadaşları hematolojik açıdan güncel gelişmelerine katkı sağlayacağımız, update edeceğimiz toplantılar düzenliyoruz ve düzenlemeye devam edeceğiz. Belli konularda çalıştaylar düzenliyoruz. Batum’daki bir üniversiteyle birlikte lenfoma çalıştayı düzenledik. Lenf lösemi çalıştayı gayet başarılı oldu. Önümüzdeki bahar ayında da bir lösemi çalıştayı düzenleyeceğiz. Bizim primer amacımız ilgili hekimlere, bu konuyla ilgilenen hekimlere başta hematologlarımız olmak üzere, dahiliyecilere, aile hekimlerine güncel bilgileri iletmek ve hematoloji pratiklerini geliştirmelerine yardımcı olmak.

Önceki

Takeda Türkiye’nin Lenfomart Galeri Projesi’ne İstanbul Marketing Awards’tan Ödül

Sonraki

Humanis, Altın Havan Ödülü’ne Layık Görüldü

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar