“Kan ve Kemik İliği Nakli Alanında Ülke Olarak Oldukça Başarılıyız”

Prof. Dr. Hakan Göker

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalı

T.U.: 7. Ulusal Kan ve Kemik İliği Nakli Kongresi’nde çok değerli sunumlarınız oldu. Kongreyi kısaca değerlendirmenizi istesek, neler söylersiniz?

Kongremizde; kök hücre nakli ve hematolojik yani kanla ilişkili hastalıklarda güncel gelişmeler tartışıldı ve bu konuda güzel sonuçlara ulaşıldı. Verimli bir toplantı oldu, katılım oldukça iyi. 368 katılım var, bilimsel açıdan da doyurucu ve yoğundu.

T.U.: Akut ve kronik lösemi tedavisinde ilaç sektörünü nasıl değerlendiriyorsunuz?

Akut veya kronik lösemide güncel, güzel ve yeni ilaçlar var, ülkemizde de bunları kullanıyoruz. Gelecek vaat eden tedaviler de var devletimiz de karşılıyor, kullanıyoruz. Güncel çoğu ilaç ülkemizde de mevcut. Test aşamasında olan bazı yeni ilaçlar var, onlar da sonuçlanınca kullanmaya başlayacağız.

T.U.: AML hastaları için güncel tedavi yöntemleri nelerdir?

AML hastaları için tedavi yöntemlerini hastaya göre değerlendiriyoruz. Genetik değerlendirme yapıyoruz, kemoterapi ve ilaç tedavisi uyguluyoruz. Aynı zamanda yeni ilaçlardan bazılarını ve akıllı molekülleri dirençli, kötü seyreden AML hastalarında kullanıyoruz. Hastalığı kontrol altına aldıktan sonra hastamızı kök hücre nakline taşıyoruz. Tabii yaşı uygun ve vericisi olan hastalarda kök hücre nakli

yapmamız mümkün oluyor.

T.U.: Kök hücre nakli, hangi yaş grubunda daha başarılı sonuç veriyor?

Kök hücre naklini 65-70 yaş altı hastalar için uyguluyoruz. 70 yaşın üzerindeki hastalarda ilaç tedavisi, kemoterapi ve hasta için uygunsa akıllı ilaçları kullanmaya çalışıyoruz. Şunu da söylemek gerekiyor, akut lösemi kötü seyirli bir hastalıktır. Nakil ile hastaları yüzde 50, yüzde 60 oranında sağlıklarına kavuşturabiliyoruz.

T.U.: Kan ve kemik iliği nakli konusunda ne aşamadayız, ülkemizdeki olanakları yeterli buluyor musunuz?

Kan ve kemik iliği nakli alanında ülke olarak oldukça başarılıyız. Bu sayede sağlık turizmi kapsamında yurt dışından gelen hastaları da tedavi ediyoruz. Yurt dışından gelen hastalara da başarılı nakiller yapılıyor. Bundan 20 yıl önce ülkemizde yılda beş yüz civarında nakil yapılırken bugün bu rakam altı binlere yaklaşmış durumda. Batı Avrupa düzeyinde nakiller yapılıyor ve sonuçlarımız yüz güldürücü. Tabii, bu güzel sonuçları elde etmemizde de Sağlık Bakanlığı’nın desteği çok büyük.

T.U.: Peki, alanınızla ilgili gelecek hedefleriniz nelerdir?

Mesleğimin ileri dönemlerindeyim, asistanlık dönemimde bu kadar akıllı moleküller, akıllı ilaçlar yoktu. Ancak şimdi hematoloji, hematolojik onkoloji alanında akıllı ilaçlar gelişti. Kana bağlı hastalıklar alanında güzel gelişmeler oluyor. Kronik lösemilerde gelişmeler yaşanmaya başladı, yavaş yavaş, akut yani hızlı ilerleyen lösemilerde de tedavi sürecinde güzel gelişmeler olduğunu görmek sevindirici. İlik kanserinde de akıllı ilaçlar var, bunlar yüz güldüren gelişmeler. Önümüzdeki yıllarda da bahsettiğimiz hastalıklarda daha etkin ve başarılı sonuçlar elde edeceğimize inanıyorum.

T.U.: Genç meslektaşlarınıza özellikle Z kuşağına tavsiyeleriniz nelerdir?

Genç meslektaşlarıma önerim; çalışmak, çok çalışmak, daha çok çalışmak olacaktır. Hastalarımıza da tavsiyem yeni klinik çalışmalar varsa bu konuda hekimlerinden bilgi almalarını öneririm. Zaten Sağlık Bakanlığı da klinik çalışmalara destek veriyor, hastalarımız da son gelişmelerden mutlaka faydalanmalı.

Önceki

“Türkiye Çok İyi Aşılanan Bir Ülke”

Sonraki

“Bir Hastalığın Gidişatını Belirleyen En Önemli Faktörlerden Bir Tanesi Genel Sağlık, Genel Performanstır”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar